Spis treści
KONTAKTY Z DZIECKIEM
Szereg spraw pomiędzy rodzicami, a dziećmi reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy. Do jednych z nich niewątpliwie częściej w praktyce spotykanych należą sprawy dotyczące sposobu uregulowania kontaktów z dziećmi. Do kontaktów z dzieckiem mają prawo nie tylko rodzice, ale też dziadkowie. Najczęściej forma kontaktów przebiega poprzez osobiste spotkania osób uprawnionych (rodziców lub dziadków) z dzieckiem (wnukiem). Nie zawsze jednak kontakty z dzieckiem przybierają formę bezpośrednich spotkań. Nierzadko kontakty z dzieckiem ustala się poprzez uprawnienie rodziców bądź dziadków do wykonywania rozmów telefonicznych. Te, w określonych dniach i godzinach lub przy pomocy innych sposobów komunikowania się na odległość (np. skype’a).
SPOSÓB UTRZYMYWANIA KONTAKTÓW Z DZIECKIEM
Odbywa się przez osobę uprawnioną (rodzica bądź dziadka). Sposób ten można określić wspólnie, z rodzicem, z którym dziecko na stałe zamieszkuje. Przede wszystkim brane są pod uwagę dobro dziecka i jego rozsądne życzenia. Jednak, w przypadku braku porozumienia kwestię tą rozstrzyga sąd opiekuńczy właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka. Właściwy Sąd Rejonowy w Obornikach, Wągrowcu czy Poznaniu regularnie zajmuje się sprawami uregulowania kontaktów z dziećmi, ustalając je niezwykle szczegółowo.
WSZCZĘCIE POSTĘPOWANIA O KONTAKTY
Postępowanie w przedmiocie ich ustalenia toczy się na wniosek rodzica bądź dziadka, któremu zależy na utrzymywaniu bieżących kontaktów z dzieckiem. We wniosku składanym do Sądu Rejonowego należy wskazać propozycję, wszystkie dni, w jakie chciałoby się mieć z dzieckiem kontakt. Kalendarz spotkań i opieki nad dzieckiem należy zaplanować zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami rodzica bądź dziadków oraz uwzględnieniem potrzeb dziecka. Nadto należy wskazać, w jaki sposób będą odbywały się kontakty z dzieckiem. Czy poprzez wizytę rodzica lub dziadków w miejscu zamieszkania dziecka, odbieranie dziecka z miejsca zamieszkania, szkoły, czy przedszkola i spędzanie z nim czasu w dowolnym miejscu. Odprowadzanie dziecka po zakończonym spotkaniu do jego miejsca stałego pobytu. Zabieranie dziecka na kilkudniowe okresy do miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, czy poprzez spotykanie się z dzieckiem w obecności osób trzecich. Może być to np. kurator sądowy.
REGULOWANIE POZOSTAŁYCH OKRESÓW KONTAKTÓW
Okresy w jakich rodzic bądź dziadkowie mieliby mieć kontakt z dzieckiem, to poza zwykłymi codziennymi dniami w trakcie tygodnia, bądź w weekendy, można wnosić do Sądu Rejonowego w Obornikach, Wągrowcu, Poznaniu, żeby kontakty z dzieckiem zostały uregulowane również w okresie Bożego Narodzenia, Wielkanocy, a także ferii zimowych i wakacji. Dodatkowo na wniosek osoby uprawnionej Sąd może uregulować również dłuższe okresy. Są to ferie zimowe i wakacje letnie, a na życzenie rodzica bądź dziadków wskazać w postanowieniu dodatkowe dni. Mogą być one związane z wydarzeniami z kalendarza, np. Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka. Możliwości uregulowania sposobów kontaktów z dzieckiem jest naprawdę wiele. Należy pamiętać jednak, że Sąd zawsze będzie kierował się potrzebami osoby uprawnionej z uwzględnieniem potrzeb samego dziecka.
Kancelaria Adwokacka Anna Makowska z pewnością zgodnie z potrzebami klienta pomoże stworzyć zarówno wniosek zawierający harmonogram kontaktów, jak również przejść przez sądową procedurę związaną z ustaleniem kontaktów z dzieckiem.
KONTAKTY Z DZIECKIEM A WŁADZA RODZICIELSKA
Wielu klientów naszej Kancelarii przychodzi z pytaniem, czy ograniczenie władzy rodzicielskiej wpływa bezpośrednio na sposób uregulowanych kontaktów z dzieckiem. Otóż ograniczenie władzy rodzicielskiej nie prowadzi automatycznie do zakazania rodzicowi kontaktów z dzieckiem. W takich sytuacjach rodzic ma w dalszym ciągu możliwość spotykania się z dzieckiem. W przypadku zaś sporu o dochodzenie swojego uprawnienia – przed sądem.
KONTAKTY Z DZIECKIEM - OBOWIĄZEK RODZICÓW
Nie należy zapominać, że rodzice mają nie tylko prawo, ale obowiązek do utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Brak utrzymywania kontaktów z dzieckiem, może z kolei prowadzić w dalszej perspektywie do ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej. Zawsze jednak podejmując takie decyzje sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Jest to najważniejsza zasada postępowania w sprawie uregulowania kontaktów dzieckiem.
KONSEKWENCJE UREGULOWANIA KONTAKTÓW Z DZIECKIEM
Kancelaria Adwokacka Anna Makowska zawsze przypomina, że w przypadku uregulowania kontaktów z dzieckiem rodzic lub dziadkowie uprawnieni do kontaktów winni spotykać się z dzieckiem zgodnie z prawomocnym postanowieniem o kontaktach. Bez zgody rodzica, u którego dziecko stale przebywa, osoby te nie będą mogły spotykać się z dzieckiem w innych terminach niż te, które zostały określone w postanowieniu sądu. Nadto rodzic, u którego dziecko stale przebywa musi w ustalonych przez sąd terminach umożliwić kontakty z dzieckiem i nie utrudniać kontaktów z nim. Sam, bez zgody osoby uprawnionej do kontaktów z dzieckiem nie może też zmieniać dni w jakich kontakty powinny się odbywać.
Wszelkie wątpliwości w przedmiocie uregulowania kontaktów z dzieckiem pomoże rozwiać adwokat z miasta Wągrowiec, Oborniki, Poznań.
Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Adwokacką Anna Makowska.